Ogrody Beni

Przy Słonecznikowym Przedszkoli w Ustce uruchomiliśmy ogród dydaktyczny, nazwaliśmy go Ogrody Beni.

Czym jest nasz Ogród dydaktyczny?

Edukacja

W Ogrodzie prowadzimy zajęcia edukacyjne. Wychodzimy z przedszkolnych sal, idziemy do ogrodu i …uczymy języka polskiego, angielskiego, kreatywnej matematyki także przyrody. 

W Ogrodzie można poprowadzić każde zajęcia- wystarczy trochę chęci, wyobraźni nauczyciela i już. 

Relaks, odpoczynek 

W ogrodzie stworzyliśmy przestrzeń do odpoczynku, znajdują się w niej hamaki i poduchy na wielofunkcyjnej scenie. Każdy może znaleźć dla siebie odrobinę miejsca, by złapać chwilę spokoju. 

Wychowanie 

W Ogrodzie każda grupa ma swoje inspekty ogrodowe, którymi się opiekuje przez cały rok. Wysiewanie roślin, podlewanie, pielenie, zbieranie warzyw to zadanie dzieci. Dzięki temu uczą się odpowiedzialności, dbałości, budują swoją relację z naturą.

Chodzi o to, żeby wyjść z przedszkolnych ławek i nawiązywać bliższy kontakt z naturą, żeby ją dostrzegać, obserwować, rozumieć. Tylko w ten praktyczny sposób możemy uczyć nowe pokolenie jak żyć z przyrodą, jak ją szanować, wspierać.

Zabawa

Zabawa, niezależnie od wieku uczniów jest bardzo ważnym elementem w edukacji. Szczególnie teraz, w czasie pandemii zabawa na zewnątrz, pozwalająca na budowanie relacji rówieśniczych jest bardzo ważna. Mówi o tym wielu psychologów. W końcu człowiek chce się rozwijać w miejscu, w którym dobrze się czuje i są zaspokojone jego podstawowe potrzeby bezpieczeństwa, relacji, akceptacji.

Projekty nauczycieli

Nauczycielki i nauczyciele przygotowują swoje autorskie projekty, dzięki którym w ciekawy sposób wdrażają podstawę programową a dzieci spędzają więcej czasu na zewnątrz.

Patronka Ogrodów

Patronką Ogrodu Beni jest Benia Skrzypek. Wieloletnia dyrektorka, nauczycielka, pedagożka, działaczka społeczna, współzałożycielka Fundacji Kaszubskie Słoneczniki.

Uruchomienie Ogrodu było możliwe dzięki zaangażowaniu Rodziców, dzięki wsparciu usteckiego CIS-u oraz dofinansowaniu otrzymanym od Fundacji Edukacja dla Demokracji, ze środków Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności.